aktuální tisková zpráva:

Praha 10. března 2011

 

 

Stavba NTK se neprodražila. Nemohla. Stát ji totiž pořídil za předem pevně stanovenou cenu.

Dezinterpetace Nejvyššího kontrolního úřadu opět poškozuje dobré jméno knihovny

V tiskové zprávě, kterou zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad 2. března 2011 a která se týká Národní technické knihovny (NTK), jsou porovnávány náklady na stavbu „hypotetickou“ v cenách roku 2000 se stavbou realizovanou/dokončenou v roce 2008, která byla postavena na základě podmínek i cen, pevně stanovených ministerstvy školství, mládeže a tělovýchovy a financí v roce 2006 a tento rozdíl je označen jako
„zdražení stavby“. Ve skutečnosti přes výrazný růst cen stavebních prací i materiálů v době stavby knihovny zůstaly celkové náklady beze změny.

„Bohužel je to podruhé, co NKÚ podivně interpretuje zjištěná fakta,“ říká ředitel NTK Martin Svoboda. „V roce 2006 jako závěr kontroly zveřejnil NKÚ chybně vyloženou informaci, že se stavba předraží o miliardu a bude ve výsledku stát 3,5 miliardy korun. Minulý týden došlo ze strany NKÚ k dalším pozoruhodným dezinterpretacím. Mrzí mě, že je takto opakovaně poškozováno dobré jméno NTK i poctivá práce všech zúčastněných,“ lituje Svoboda.
Ke Kontrolnímu protokolu NKÚ (kontrola 10/30) nemělo vedení knihovny námitky. Současná tisková zpráva úřadu však ze zjištěných reálných faktů vyvozuje zcela zavádějící závěry. Upozorňuje na (neexistující) předražení, údajnou nehospodárnost ve volbě volného inventáře stavby, či vzdání se kontroly nad výdaji. Přitom stavba byla postavena „do haléře“ za cenu, za kterou vládou jmenovaná komise doporučila a ministerstva financí a školství mládeže a tělovýchovy rozhodla stavbu realizovat.

Přehled vývoje nákladů

     
Usnesení vlády č. 699/2000 o Projektu výstavby NTK jako uzlu informační infrastruktury , 06/2000 1 499 970 000 Kč hypotetický dům před architektonickou soutěží, sazba DPH 5%
Schválený investiční záměr 04/2004, tj. usnesení vlády č. 169/2004 1 809 413 000 Kč již existující soutěžní návrh, parkovací garáže mimo dům, jedno podzemní podlaží, sazba DPH 5%
Vítězná nabídka Sekyra Group 07/2006 2 139 891 000 Kč hotový projekt, garáže pod domem = 2 další podzemní patra, sazba DPH zvýšena na 19%
Dodatek IZ 07/2006 2 209 783 000 Kč cena Sekyra Group (stavba podle projektu) zvýšená o další výdaje (kontrola průběhu stavby, inženýring, právní a další služby)
Závěrečná cena 12/2008 (zvýšení  o 4,15 % vůči ceně schválené MŠMT a MF v Rozhodnutí o účasti státního rozpočtu na financování akce) 2 215 358 00 Kč cena zvýšena o nové požadavky: zřízení pobočky Městské knihovny, příprava kavárny na teplou stravu, přemístění serverovny, vytvoření „corporate identity“ knihovny, realizace informačního a a navigačního systému, změna koncepce a standardu ICT: doplnění infrastruktury, systémová integrace, migrace z Klementina do Dejvic a doplnění ICT na požadovaný standard pro spolupráci s VŠ – v souhrnu cca 75 mil. Kč
Smlouva s Hewlett Packard 2 301 419 000 Kč doplnění hardware i software na požadovaný standard pro spolupráci s vysokými školam

NTK je první pražskou veřejnou stavbu této velikosti od roku 1924, kdy byla postavena Městská knihovna. Jde navíc o stavbu technicky i technologicky náročnou, proto náklady na ni jsou vyšší, než na jinou, například administrativní budovu. Již ve stavebním programu pro architektonickou soutěž byl požadavek, aby stavba byla flexibilní, tedy využitelná i při budoucích změnách, interiér vydržel vysoké namáhání bez velkých nákladů na údržbu a stavba jako celek vyhověla enormním nárokům soudobých uživatelů (vybavení ICT). Rovněž byly požadovány trvale nízké provozní náklady. „To se ve výsledné ceně samozřejmě projevilo,“ uvedl M. Svoboda,
„nicméně stavba knihovny je jednou z mála českých veřejných budov, které byly skutečně postaveny za cenu, za kterou byly objednány,“ zdůraznil. A ze srovnání se zahraničními knihovnami podobného rozsahu (Estonsko, Francie, Holandsko, Irsko, Německo) vychází NTK (v cenách za m2 plochy) zřetelně pod průměrem.

Kvalitní nábytek vydrží roky

Nároky na inventář ve veřejné části knihovny byly na české poměry opravdu netypické. Dodaný nábytek je vysoce kvalitní, bezúdržbový a má záruku prodlouženou na 10 let; jeho odolnost je díky renomovaným dodavatelům ověřená mnohaletým reálným provozem. To například znamená, že dalších deset let v důsledku opotřebování či závad nábytku nebude NTK vynakládat žádné další výdaje. Naopak kancelářský nábytek pro zaměstnance je běžný, dodávaný českou firmou. Navíc celkové náklady na mobiliář (119 milionů Kč) činí z ceny stavby sotva 5,6 %, a tak sotva mohou být příčinou (neexistujícího) zdražení, které deklaruje NKÚ.

Výdaje pod kontrolou: fixní cena za celou stavbu

NKÚ ve své zprávě mj. konstatuje, že „Negativní vliv na výši nákladů měla i skutečnost, že se STK (tehdejší jméno NTK) vzdala možnosti ověřit oprávněnost cen dílčích provedených prací a dodávek, popřípadě specifikovat úspory.“ Pravda je, že STK se ničeho nevzdala. Kontrolní protokol NKÚ správně zjistil, že již v roce 2004 „STK v zadávací dokumentaci požadovala, aby nabídková cena byla stanovena jako nejvýše přípustná a nepřipustila její změnu v důsledku inflačních vlivů“. Tím bylo dosaženo toho, že zvyšování cen stavebních prací a materiálu v průběhu stavby cenu nemohlo nijak ovlivnit. A investorskou činnost kontrolující objem a kvalitu dodávek ve všech fázích akce (tj. ve fázi přípravy, realizace a převzetí nového objektu knihovny) zajišťovala najatá firma, neboť – jak konstatuje Informace NKÚ – MŠMT nepovažovalo za ekonomické zřizovat v STK vysoce odborný útvar po dobu realizace výstavby NTK.
NKÚ v Protokolu na str. 14 shrnuje veškeré náklady na přípravu a realizaci stavby NTK za celé období 2000-2013 částkou 2 377 643 000 Kč. Proti ceně nabídnuté Sekyra Group v létě 2006 a schválené MŠMT a MF Rozhodnutím o účasti státního rozpočtu na financování akce se jedná o zvýšení o 7,6 %, které ovšem odpovídá rozšíření předmětu díla. Pokud se přepočítají 1,499 miliardy, což byly předpokládané náklady na budovu v roce 2000, na ceny roku 2006 (růst cen stavebních prací v průměru 3,2 % ročně a zvýšení DPH z 5 na 19 %), dostaneme částku 2,083 miliardy. Započtením ceny poskytnutého úvěru (217 mil. Kč), o němž se v roce 2000 neuvažovalo, vyjde částka 2,300 miliardy. To se pozoruhodně shoduje s částkou, za kterou byla stavba NTK skutečně dokončena neboť celá knihovna se započtením veškerých výdajů na přípravné práce, archeology, projekt, inženýring, nábytek, právníky, atd. je o celá 3,37 % dražší. „Takový výsledek považuji v českých poměrech za více než slušný,“ poznamenává Svoboda.

 

kontakt

Další informace Vám rád sdělí:

Pavel Procházka, tiskový mluvčí, oddělení marketingu a vzdělávání, Národní technická knihovna, Technická 2710/6, 160 80 Praha 6 – Dejvice, tel.: (+420) 232 002 476, mobil: (+420) 774 113 910,
e-mail: pavel.prochazka@techlib.cz



 

Služba eBooks on Demand: prvních 10 objednávek bez manipulačního poplatku



Služba EOD umožňuje uživatelům objednávat kopie vzácných knih prostřednictvím online katalogů knihoven. V rámci tzv. Března - měsíce čtenářů připravila Národní technická knihovna speciální akci, ve které prvním objednávkám digitalizace knih odpustí manipulační poplatek ve výši 200 korun.

Náplní služby je digitaliazce knih, na které se již nevztahuje autorský zákon. Cena je stanovena následovně: za každou digitalizovanou stránku zaplatí zákazník 4 koruny s tím, že skenovat je nutné celou knihu včetně obálky a prázdných stránek a manipulační poplatek za zhotovení každé knihy ve výši 200 korun. Uživatelem objednaná kniha je naskenována na speciálním knižním skeneru s vysokým rozlišením. Z digitálního obrazu stránek je poté vytvořen celistvý elektronický dokument ve formátu PDF s plným textem.

Po uskutečnění platby je uživateli na e-mailovou adresu odeslán hypertextový link, který umožňuje stažení e-knihy. Pokud si zákazník objedná dodání e-knihy na CD či DVD, může využít možnosti zaslání poštou. Poštovné v rámci Evropy přijde na 150 korun a pro doručení do zbytku světa uhradí 200 korun. Po uplynutí „ochranné lhůty“ dvou měsíců je kniha široké veřejnosti zpřístupněna v systému Kramerius.

 

Služba EOD je podporována Evropskou komisí v rámci programu Kultura 2007 – 2013
a celý projekt nese název eBooks on Demand - A European Library Network, realizován bude
v průběhu čtyř let, od 1. 5. 2009 do 30. 4. 2013. Zmíněná služba však není novinkou, již v roce 2006 podpořila její vznik Univerzitní knihovna v Innsbrucku, jež i nadále zůstala hlavním koordinátorem celého projektu. Služba E-knihy na objednávku však bude provozována i po skončení tohoto projektu.

V současné době nabízí službu EOD již 23 knihoven v 10 evropských zemích, kromě České republiky se do projektu zapojilo také Dánsko, Estonsko, Francie, Maďarsko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Slovensko a Slovinsko. Evropské knihovny vlastní miliony knih, které byly vydány mezi lety 1500 až 1900, a v důsledku jejich stáří a mnohdy nevyčíslitelné hodnotě jsou často dostupné pouze fyzicky čtenářům přítomným v dané knihovně. Se službou EOD mohou být i ty nejcennější knihy zpřístupněny komukoli. Vizí projektu je přizvat ke spolupráci více než 40 institucí nejen z řad knihoven, ale také archivů a muzeí.

Odpovědná osoba: Naděžda Nová
Poslední změna: 10.3. 2011 18:03  
Kontakt na odpovědnou osobu: +420 232 002 475, nada.nova@techlib.cz