Jak na závěrečnou práci

Kurz je určen všem zájemcům, kteří píší nebo se chystají psát závěrečnou práci (bakalářskou, diplomovou) a potřebují poradit, kde efektivně hledat odborné zdroje, jak získat přístup k plným textům a také jak zdroje organizovat a citovat.

Vítání jsou nejen pisatelé závěrečných prací, ale všichni, kdo chtějí zlepšit své dovednosti při práci s odbornými informacemi. Kurz je sestaven z několika volně navazujících webinářů (případná neúčast na těch předcházejících není na překážku).

Webináře jsou zdarma a registrace v NTK není nutná. Pro účast na webináři vyplňte registrační formulář u vybraného webináře. Pokyny k připojení následně obdržíte e-mailem.

Rozvrh na letní semestr 2021

23. března  10:00 - 11:30
nebo
25. března  15:00 - 16:30

Vyhledávání odborných informačních zdrojů

Lektoři: Kristina Millerová a Olga Martinová

30. března  10:00 - 11:00
nebo
1. dubna     15:00 - 16:00

Citování a organizace zdrojů 

Lektoři: Pavlína Tassanyi a Naděžda Firsova

13. dubna  10:00 - 11:00
nebo
15. dubna  15:00 - 16:00

Citační manažery: Zotero pro začátečníky 

Lektoři: Filip Strych a Petr Nouza

20. dubna  10:00 - 11:00
nebo
22. dubna  15:00 - 16:00

Citační manažery: Citace PRO pro začátečníky 

Lektoři: Věra Krásová a Vojtěch Turek

Technické požadavky:

  • Pro účast na webináři potřebujete zařízení se sluchátky nebo reproduktorem a případně s mikrofonem. Ujistěte se, že máte stabilní internetové připojení.

  • Webináře budou probíhat v konferenčním systému BigBlueButton NTK.

Od koho

Jsme absolventi různých oborů (technických, humanitních a přírodovědných) a máme zkušenost nejen s psaním vlastních prací a článků, ale také s informační podporou studentů a výzkumníků. Během webinářů představíme nástroje a techniky, které sami používáme při vyhledávání a organizování informačních zdrojů a které se osvědčily i našim uživatelům.

NTK materiály

Všechny materiály z našich kurzu jsou volně dostupné v Moodlu NTK. Materiály jsou publikovány pod licencí CC BY-NC-ND 4.0. Využít můžete i návody dostupné přímo na našem webu.


Pokud máte další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

Zůstaňte se s námi v kontaktu a připojte se do skupiny Jak na závěrečnou práci na Facebooku. Najdete tam nejen užitečné materiály a tipy na psaní bakalářek a diplomek, ale i skvělé lidi, kteří také píšou svoji práci a rádi se s vámi podělí o své zkušenosti.


Informace o webinářích a registrace

Vyhledávání odborných informačních zdrojů

23. března od 10:00 nebo 25. března od 15:00 (90 minut)

Pro koho

Webinář je určen studentům, kteří se chtějí naučit efektivně vyhledávat kvalitní odborné zdroje pro akademické práce (bakalářské, diplomové, ...).

Co si odnesete 

Dozvíte se, jak si poradit s klíčovými slovy a jak efektivně vyhledávat odborné zdroje na internetu. Zaměříme se také na to, jak vám při psaní závěrečné práce může pomoci Google Scholar, na co se hodí Wikipedia a k čemu vám budou jiné diplomky a odborné články.

Webinář probíhá formou přednášky s prostorem na dotazy účastníků.

Lektoři: Kristina Millerová a Olga Martinová

Citování a organizace zdrojů

30. března od 10:00 nebo 1. dubna od 15:00 (60 minut)

Pro koho

Webinář je určen všem zájemcům, kteří si chtějí ujasnit problematiku citování a parafrázování ve vysokoškolských pracích a radi by se naučili efektivně organizovat zdroje.

Co si odnesete 

Vzhledem k značnému rozsahu tématu pro vás lektorka Pavlína předem připravila krátká videa, kde se dozvíte základní informace o citování, parafrázování a různých metodách a stylech citování. Doporučujeme se s těmito informacemi seznámit ještě před webinářem, abychom se během webináře mohli věnovat konkrétním dotazům a citačním dilematům. Součástí programu budou také tipy pro organizování zdrojů při psaní, které pomohly nám a věříme, že budou užitečné i pro vás.

Webinář bude probíhat formou diskuze a zodpovídání dotazů.

Lektoři: Pavlína Tassanyi a Naděžda Firsova

Citační manažery: Zotero pro začátečníky

13. dubna od 10:00 nebo 15. dubna od 15:00 (60 minut)

Pro koho

Webinář je určen studentům, kteří by si chtěli lépe zorganizovat práci se zdroji a citacemi a naučit se k tomu využívat citační manažer Zotero.

Co si odnesete 

Zotero je aplikace usnadňující organizaci a citování zdrojů. Umožňuje stahování, vkládání a upravování citací nebo seznamu použitých zdrojů. Lze v ní libovolně měnit citační styly. Webinář nabízí možnost procvičit si používání Zotera spolu s lektory, pakliže si aplikace nainstaluje dle předem zaslaných pokynů. Obsah webináře nejvíce ocení začátečníci. Po absolvování webináře by měli být účastníci schopni v Zoteru ukládat, třídit a upravovat záznamy, využívat možnosti ukládání do cloudu nebo propojit Zotero s MS Word.

Webinář bude probíhat formou ukázek a praktických cvičení.

Lektoři: Filip Strych a Petr Nouza

Citační manažery: Citace PRO pro začátečníky

20. dubna od 10:00 nebo 22. dubna od 15:00 (60 minut)

Pro koho

Webinář je určen studentům, kteří by si chtěli lépe zorganizovat práci se zdroji a citacemi a naučit se k tomu využívat citační manažer Citace PRO.

Co si odnesete 

Citace PRO je aplikace, která vám usnadní organizaci použitých zdrojů a samotné citování při psaní závěrečné práce. Plná verze Citace PRO je dostupná pro registrované uživatele NTK a také pro studenty řady vysokých škol v ČR. Pokud budete mít chuť a možnost, budete moci provádět cvičení spolu s lektory. Obsah webináře se nejvíce hodí těm, kteří teprve začínají pracovat s citačními manažery a chtějí se rychle naučit efektivně využívání programu Citace PRO. Na webináři se naučíte vkládat záznamy do Citace PRO, třídit je, případně je sdílet se spolužáky nebo propojit Citace PRO s MS Word a vkládat pomocí něj do dokumentu citace a seznam použité literatury.

Webinář bude probíhat formou ukázek a praktických cvičení.

Lektoři: Věra Krásová a Vojtěch Turek

Jak na závěrečnou práci: CitacePro pro začátečníky 20. 4. 2021
Prosím napište do tohoto pole číslo 42, abychom ověřili, že nejste spambot
 
Jak na závěrečnou práci: CitacePro pro začátečníky 22. 4. 2021
Prosím napište do tohoto pole číslo 42, abychom ověřili, že nejste spambot
 

Knihovna zpracovává osobní údaje zákazníka v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a v souladu s pravidly Knihovního řádu společnosti TECH.

Editor: Nadezda Firsova Poslední změna: 15.4. 2021 15:04