Program Galerie NTK

Studio Odile DECQ / HORIZONS

Termín výstavy

3. 8. - 10. 9. 2018

Kde

Galerie NTK

Vstup zdarma


O výstavě

Téměř celý srpen až do 10. září je v prostorách Galerie NTK ke zhlédnutí minimalistická a nepopisná instalace francouzské architektky Odile Decq. V přízemí galerie na atypických stolech jejího autorství speciálně připravených pro tuto výstavní příležitost servíruje malou 3D ochutnávku svých devíti projektů, a to vše je doplněno světly značky Luceplan (Miláno, Itálie), které navrhla pro tohoto prestižního výrobce osvětlení. Vše propojuje a vysvětluje její krátký text, přesněji báseň situována na černé podlaze přízemí a kterou napsala pro prezentaci svých prací v České republice. V patře galerie je téma rozvinuto šířeji prostřednictvím řady fotografií vystavovaných objektů a svého druhu projekcí jejich architektonických detailů. Ochoz patra galerie cíleně nabízí návštěvníkovi pohodlné čtení textů básně ve dvou jazykových verzích, jak česky, tak anglický.

Odile Decq (narozena 18. července 1955 v Lavalu, Francie) je mezinárodně uznávaná a často oceňována architektka, urbanistka a akademická pedagožka.

Je zastánkyni neústupného postoje v rámci hledání řešení a už její raná tvorba byla oceněna Zlatým lvem Bienále architektury v Benátkách v roce 1996. Originalita její tvorby zahrnuje nejen pozoruhodný tvůrčí rukopis, objevné postoje a neúnavný proces hledání, práce Odile Decq lze především popsat jako materializaci univerzálního prostoru, který v sobě zahrnuje jak urbanistické plánování, architekturu, design a umění. Její multidisciplinární přístup byl mimo jiné oceněn v roce 2016 „Jane Drew Prize“, v roce 2017 získala mezinárodní ocenění společnosti Architizer Lifetime Achievement Award.

Od roku 1992 Odile Decq taky působila jako profesorka v École Spéciale d'Architecture v Paříži, v roce 2007 byla pověřena vedením katedry architektury. Odešla v roce 2012 a následně vybudovala a založila svou vlastní školu, Institut Confluence for Innovation and Creative Strategie in Architecture, v Lyonu.

Kurátoři

Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec / Kabinet architektury

 

O Galerii NTK

Současně s otevřením Národní technické knihovny  9. 9. 2009 byla zahájena také činnost Galerie NTK, která se stala integrální součástí provozu knihovny. Galerie pravidelně organizuje výstavy zaměřené především na propojení současného umění, vědy a technologií, dále prezentaci architektury a vzhledem k místu, kde se knihovna nachází - je součástí univerzitního kampusu - také nemalý počet studentských projektů. Pracovníci Galerie NTK připravili několik skupinových přehlídek s mezinárodní účastí.  Kromě těchto vlastních výstav galerie navázala spolupráci s řadou kulturních a vědeckých institucí a subjektů, jež přinesly do výstavního prostoru další zajímavá témata.

Důležitou součástí programu Galerie NTK jsou výstavy studentů uměleckých oborů nebo architektury. Pravidelně se v NTK objevují klauzurní či diplomní projekty z Fakulty architektury ČVUT. Divadelní institut uspořádal v Galerii NTK dvě ambiciózní výstavy.

Jednotlivé výstavy v parteru i  v Galerii NTK navštěvují řádově stovky až tisíce diváků. Program galerie bývá často reflektován ve zpravodajství předních českých médií. Kurátorem Galerie NTK je Milan Mikuláštík.

Virtuální prohlídka galerie

Kultura v NTK

Knihovna jako otevřený komunikační prostor. Prostor, který je otevřený nejen fyzicky, ale i myšlenkově. Budova jako komplexní projekt architektů, inženýrů, designérů, umělců a teoretiků, v níž pobývat je zážitkem.

Centrální umělecké dílo, které v kurátorské produkci sdružení P.A.S. na ochozech knihovny vytvořil rumunský umělec Dan Perjovschi, svojí kritičností, humorem a nadhledem přináší vedle estetického prožitku také impuls k přemýšlení. A právě k podobným impulsům chce knihovna inspirovat. Skrze kulturní aktivity a spolupráci s umělci vytváří jedinečný prostor pro diskuzi a vzájemnou interakci vědy a umění.

 
 
 

Kontakt

Milan Mikuláštík
  milan.mikulastik@techlib.cz
  773 653 825

Otevírací doba

po — pá 10 — 18

Vstup zdarma

Archiv výstav

Partneři

Pictures

Galerie - 1st floor
Galerie - 1st floor
Galerie - Groundfloor
Galerie - View on both floors
Galerie - Storage
Editor: Milan Mikuláštík Last modified: 15.8. 2018 16:08