Šetrné budovy v Národní technické knihovně
Knižní fond k tematice šetrných budov v NTK se i ve čtvrtém roce své existence rozrostl o další tituly
Specializovaný veřejně přístupný fond odborné literatury v oblasti šetrného stavebnictví, který od roku 2015 ve vzájemné spolupráci vytvářejí Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) a Národní technická knihovna (NTK), se rozrůstá již čvrtým rokem. Z původních 35 knih z roku 2015 se v roce 2018 fond zvětšil na 120 v hodnotě bezmála 250 000 Kč. Knihy se věnují tematice šetrné výstavby z nejrůznějších úhlů pohledu. Nové tituly se zaměřují na hospodaření s vodou v budovách, problematiku využití modelu BMI a cirkulární ekonomiku. Jsou tak cennou inspirací i zdrojem informací pro architekty, investory, developery, studenty příslušných oborů i širokou veřejnost.
„Nejlepším argumentem na české „nejde to“ jako argumentu proti výstavbě šetrných budov jsou případové studie povedených realizací: objektů, které jsou nejen energeticky úsporné, ale mají i zdravé vnitřní prostředí. Právě knihy s řadou případových studií zrealizovaných projektů – od kanceláří až po rodinné a bytové domy – mohou být pro zájemce o vzdělání v tomto oboru tou nejlepší inspirací,“ uvedla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.
„Odborné publikace z oblasti šetrného stavebnictví naleznou zájemci v naší energeticky šetrné budově na řadě míst tak, jak odpovídá jejich tématu: architektura, energetika, stavební inženýrství, stavební materiály a další. Na rozdíl od původní představy kompaktní sbírky na téma šetrného stavebnictví osloví takto uspořádané publikace i řadu těch, kdo původně toto téma nehledali. Těší nás, že tak NTK může přispět k šíření povědomí o potřebě stavět i v České republice ekologicky," dodal ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda.
Do roku 2020 plánuje CZGBC ve spolupráci s NTK a partnery fond odborné literatury postupně rozšířit až na 200 publikací. Knihy si lze na místě prostudovat či bezplatně zapůjčit za podmínek běžného knihovního řádu kdykoli v otevírací době NTK.
Projekt vytvoření knižního fondu šetrného stavebnictví od začátku podporují vybrané členské společnosti České rady pro šetrné budovy, poradenská společnost v oblasti environmentálních certifikací budov EkoWATT CZ, dodavatel stavebních materiálů Saint-Gobain Construction Products CZ, architektonické studio Jakub Cigler Architekti, stavební společnost VCES v neposlední ředě firma ELAN Interior, dodavatel vybavení kancelářských prostor a společnost Schneider Electric CZ.
Darované dokumenty můžete nalézt v Katalogu NTK , další tištěné i elektronické dokumenty k dané problematice v Discovery fondu NTK.
Galerie
Ve spolupráci
Partneři
Kontakt
Jitka Marhoulová
jitka.marhoulova@techlib.cz
+420 232 002 409