Šetrné budovy v Národní technické knihovně

Knižní fond k tematice šetrných budov v NTK se i ve čtvrtém roce své existence rozrostl o další tituly

Specializovaný veřejně přístupný fond odborné literatury v oblasti šetrného stavebnictví, který od roku 2015 ve vzájemné spolupráci vytvářejí Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) a Národní technická knihovna (NTK), se rozrůstá pět let. Z původních  35 knih z roku 2015 se v roce 2019 fond zvětšil na 151 v hodnotě bezmála 300 000 Kč. Knihy se věnují tematice šetrné výstavby z nejrůznějších úhlů pohledu. Jsou tak cennou inspirací i zdrojem informací pro architekty, investory, developery, studenty příslušných oborů i širokou veřejnost.

„Nejlepším argumentem na české „nejde to“ jako argumentu proti výstavbě šetrných budov jsou případové studie povedených realizací: objektů, které jsou nejen energeticky úsporné, ale mají i zdravé vnitřní prostředí. Právě knihy s řadou případových studií zrealizovaných projektů – od kanceláří až po rodinné a bytové domy – mohou být pro zájemce o vzdělání v tomto oboru tou nejlepší inspirací,“ uvedla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

„Odborné publikace z oblasti šetrného stavebnictví naleznou zájemci v naší energeticky šetrné budově na řadě míst tak, jak odpovídá jejich tématu: architektura, energetika, stavební inženýrství, stavební materiály a další. Na rozdíl od původní představy kompaktní sbírky na téma šetrného stavebnictví osloví takto uspořádané publikace i řadu těch, kdo původně toto téma nehledali. Těší nás, že tak NTK může přispět k šíření povědomí o potřebě stavět i v České republice ekologicky," dodal ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda.

V roce 2019 byla ukončena první etapa projektu. Na základě kladného hodnocení výsledků projektu plánuje od roku 2020  CZGBC ve spolupráci s NTK a partnery v tvorbě fondu odborné literatury pokračovat a dál ho postupně rozšířovat.

Projekt vytvoření knižního fondu šetrného stavebnictví od začátku podporují vybrané členské společnosti České rady pro šetrné budovy, poradenská společnost v oblasti environmentálních certifikací budov EkoWATT CZ, dodavatel stavebních materiálů Saint-Gobain Construction Products CZ, architektonické studio Jakub Cigler Architekti, stavební společnost VCES  v neposlední ředě firma  ELAN Interior, dodavatel vybavení kancelářských prostor a společnost  Schneider Electric CZ.

Darované dokumenty můžete nalézt v Katalogu NTK. Při návštěvě NTK si lze knihy na místě prostudovat či bezplatně zapůjčit za podmínek běžného knihovního řádu kdykoli v otevírací době NTK. Další tištěné i elektronické dokumenty k dané problematice nabízíme v Discovery fondu NTK.

Galerie

31.1.-13_1
31.1.-14
31.1.-44
31.1.-43
31.1.-38
31.1.-50
31.1.-81
31.1.-87
31.1.-2
 
 
Editor: Jitka Marhoulová Poslední změna: 3.11. 2020 07:11