Firemní služby

Firemní služby NTK nabízejí profesionální informační podporu jednotlivcům a malým i středním firmám především v oblasti ochrany duševního vlastnictví, zejména průmyslových práv, firemního monitoringu, monitoringu médií i v dalších sférách.

Oblasti podpory

⇔ Nabízíme Vám poradenství v oblasti firemního monitoringu i konzultace v oblasti ochrany duševního vlastnictví. Obraťte se na nás v případě, že potřebujete:

 • informovat se o možnostech ochrany duševního vlastnictví,
 • registrovat si průmyslová práva (ochrannou známku, design či vynález),
 • analyzovat situaci na trhu a zmapovat konkurenci,
 • vytvořit úspěšnou firemní strategii,
 • vylepšit odměňování a motivační nástroje ve firmě.

Nezáleží na tom, jste-li jednotlivec, start-up anebo větší firma.  Nabízíme Vám podporu při rozvoji Vašeho podnikání. Vybraní konzultanti se specializací na průmyslové právo, marketing, management, finanční řízení či podnikové informační systémy jsou tu pro Vás.

Chcete být informováni o novinkách ve svém oboru? Ochránit firemní značku? Máte-li zájem, pomůžeme Vám s nalezením vhodné firemní stratege či s průmyslově-právní ochranou. Poradíme, kde vyhledat informace o Vaší konkurenci. Rádi zodpovíme Vaše případné dotazy emailem či při osobní konzultaci.

Konzultační služby

Chcete probrat otázky z oblasti ochrany duševního vlastnictví? Rozjíždíte podnikání a potřebujete poradit s návrhem marketingové strategie?  Plánujete rozvoj brandu nebo dokonce registraci  ochranné známky či designu? Nebo Vás zajímají možnosti ochrany technického řešení?

Doporučíme Vám, jak ochránit duševní vlastnictví a jaký typ ochrany zvolit.

Během konzultace Vám můžeme pomoci:

 • metodickou podporou včetně prvotní analýzy duševního vlastnictví firmy (IP scan),
 • zpracováním průmyslově-právní rešerše,
 • výběrem vhodné ochrany pro Váš nápad,
 • podporou před a v průběhu registrace průmyslových práv.

 

 
 

V případě zájmu o konzultaci nás kontaktujte na emailové adrese firemnisluzby@techlib.cz.

Firemní monitoring

⇔ Zajímají Vás aktivity vaší konkurence, inovujete a potřebujete poradit nebo si „jen“ chcete ověřit, zda děláte věci správně?

Jste-li malá, střední nebo začínající firma (start-up), neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!

⇔ Nabízíme Vám pomoc především v těchto oblastech:

Tvorba a validace business plánu a obchodní strategie, finanční řízení, analýza firemního odměňování a motivačních nástrojů, analýza konkurence, příprava a realizace marketingové strategie a marketingového plánu.

K práci využíváme ověřené zdroje Bisnode, Hoovers, Monitora, Beck-online a další. Spolupracujeme s týmem zkušených konzultantů, kteří pro Vás mohou připravit ekonomické analýzy, dokumentační rešerše nebo referovat o konkurenčních aktivitách.

Informační podporu Vám můžeme poskytnout osobně či online. Využijte, prosím, níže uvedený formulář nebo pošlete email na firemnisluzby@techlib.cz

Rádi Vám poradíme během individuální konzultace a podělíme se o naše zkušenosti.

Ochrana duševního vlastnictví

⇔ Ochranou duševního vlastnictví je například ochrana vynálezu, registrace názvu výrobku nebo jeho loga či jeho vzhledu (designu).

Nejčastěji lze duševní vlastnictví chránit formou průmyslového práva jako ochrannou známku, design, užitný vzor či patent. Chránit lze také autorské dílo. Na základě Vaší poptávky Vám připravíme službu na míru.

Objasníme vám rozdíly mezi jednotlivými druhy průmyslových práv a pomůžeme vám také s volbou vhodné ochrany pro váš nápad. 

Pomůžeme vám s volbou ochrany, pokud:

 • chcete podat patentovou přihlášku nebo přihlášku užitného vzoru,
 • registrovat ochrannou známku,
 • ochránit design (vzhled) vašeho nápadu či výrobku, 
 • jste původcem autorského díla,
 • máte zájem nabídnout licenci k vašemu dílu.

Poskytneme vám podporu při registraci průmyslových práv a to zejména:

 • podporu při volbě průmyslového práva,
 • při vyplnňování dokumentů a přihlášek,
 • supervizí před zápisným řízením,
 • podporu při komunikací s národními i zahraničními úřady.

 Firemní služby

⇔ Pomůžeme vám lépe se vyznat v oblasti ochrany duševního vlastnictví. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na firemnisluzby@techlib.cz nebo vyplňte uvedený formulář

Rešerše

⇔ Víte, co má chráněno Vaše konkurence? Rešerše se vyplatí před uvedením výrobků a značek na trh nebo před jejich registrací.

Provádíme rešerše v patentové literatuře, databázích průmyslových práv (národních, evropských  i světových databázích ochranných známek, patentů, průmyslových vzorů) a v otevřených zdrojích.

Rešerše se vyplatí před uvedením výrobků a značek na trh nebo před jejich registrací.

Objasníme vám rozdíly mezi jednotlivými druhy průmyslových práv, jakými jsou ochranné známky, design, užitné vzory a patenty i s tím, jakou mají časovou platnost. Provádíme rešerši na starší práva, na shodu i bibliografické rešerše.

Na základě výsledků rešerše Vás seznámíme s výhodami a riziky při registraci průmyslových práv a  dozvíte se, co si chrání vaše konkurence . 

Nabízíme rešerše z níže uvedených zdrojů:

⇔ Pro více informací k tématu vyhledávání v databázích patentů a užitných vzorů navštivte naši instruktážní webovou stránku Patenty.

V případě zájmu o zpracování rešerše nám laskavě napište na firemnisluzby@techlib.cz nebo vyplňte online formulář.

Informační hnízdo

⇔ Informační hnízda se nacházejí ve 3. NP v místnosti Firemních služeb a uživatelům z řad firemních zákazníků i studentů nabízejí odbornou literaturu, časopisy, ale i populárně zaměřené publikace, reprezentující aktuální téma. Hnízda obsahují tituly zejména v českém a anglickém jazyce. Aktuálně zde představujeme tato témata: 

 Související aktivity

⇔ Aktuálně prezentovaným tématem informačního hnízda #MaterialyNTK jsou tzv. materiály budoucnosti anebo také chytré materiály. Zajímá-li vás vývoj v této oblasti, nenechte si ujít jedinečný workshop na téma Hlína jako chytrý materiál, který proběhně ve středu 15. května 2024 od 17 hodin ve Vzdělávacím centru NTK pod vedením přednášejících z  FA ČVUT. Vstup na vzdělávací akci je volný a je určen pro zájemce z řad studentů i laickou veřejnost.

#MaterialyNTK

⇔ V rámci hnízda #DusevniVlastnictviNTK proběhl ve spolupráci s ÚPV ČR webinář pro studenty i firemní zákazníky Úvod do problematiky práva k duševnímu vlastnictví - registrace designu & ochranné známky EUVíce informací naleznete v připojeném odkazu.

 #DusevniVlastnictviNTK

⇔ Jedním z témat programu #EnergetikaNTK bylo převedení energetické problematiky do virtuálního prostředí ve hře Beecarbonize. Tvůrci nezávislého herního studia Charles Games zde představili 22. listopadu 2023  vybrané aspekty a vývoj této aktuální hry.

#EnergetikaNTK.

⇔ V rámci hnízda Energetiky a obnovitelných zdrojů proběhla ve čtvrtek 5. října 2023 v Ballingově sálu NTK moderovaná diskuze se zástupci průmyslu, státní sféry i neziskových organizací pod názvem Evoluce české energetiky.

Robotika v NTK

V NTK probíhají teambuildingové workshopy, které mají za cíl nabídnout firemním zákazníkům robotiku netradičním, zábavným způsobem. Dále pořádáme workshopy cílené na studenty základních, středních i vysokých škol. Workshopy jsou seřazeny dle věku účastníků. Podrobnou anotaci naleznete v odkazu jednotlivých kurzů níže.

 Workshop robotiky 1  Workshop robotiky 2  

 

Základní školy:

Střední školy:

Střední a vysoké školy:

Firmy:


   Hexapodus

Jak se zúčastnit?

 Není-li v anotaci workshopu uvedeno jinak,  lze se účastnit jako:

 • Skupina studentů vedená pedagogem příslušné vzdělávací instituce.
 • Samostatná skupina studentů (věk 18+) konkrétní školy.
 • Dítě v doprovodu rodiče (či zákonného zástupce).
 • Dílna firemního teambuildingu je koncipována pro skupinu max. 12 účastníků.

V případě zájmu o účast na některém z uvedených workshopů robotiky nás kontaktujte na ‌robotika@techlib.cz

 

  Workshop střední školy   

 Pravidelné individuální konzultace

Pro zájemce z řad návštěvníků knihovny a široké veřejnosti jsou rovněž k dispozici individuální konzultace s ukázkami vybraných robotů, které se konají v Hnízdě robotiky ve 3. patře v místnosti Firemních služeb.

Konzultační služby

⇔ Chcete se dozvědět  více o možnostech podpory? Poradíme vám, jaké výhody může přinést firemní monitoring, průzkum trhu, marketingová strategie či registrace průmyslových práv.

Na základě Vaší poptávky Vám připravíme služby na míru. 

Příklady témat konzultací:

 • Efektivní vyhledávání průmyslově právních informací a jejich využití v praxi.
 • Vyhledávání informací v databázích Bisnode, BeckOnline, Espacenet, eSearch+, TMview aj.
 • Konzultace k přihláškám průmyslových práv (ochranné známky, patenty, průmyslové vzory).

⇔ Vyplňte on-line formulář níže a my se vám v brzké době ozveme. Konzultační služby jsou poskytovány osobně i online.

Vzhledem k zaměření konzultací je třeba přihlášení či registrace v NTK.

On-line formulář
Prosím napište do tohoto pole číslo 42, abychom ověřili, že nejste spambot
 

Disclaimer

Národní technická knihovna nepřebírá jakoukoli odpovědnost za materiály, které jsou poskytnuty pouze pro informační účely. Zejména upozorňujeme, že poskytnuté informace nepředstavují právní poradenství. Jakákoli odpovědnost za škodu vyplývající z používání, případně nesprávného vyhodnocení poskytnutých informací je tímto výslovně vyloučena.

NTK zpracovává osobní údaje zákazníka, na základě smlouvy o poskytování služeb a v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES a zákonem č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Dále jsou údaje zpracovávány zejména z důvodu ochrany knihovního fondu, kterou knihovně ukládá Knihovní zákon č. 259/2001 Sb.

Naši specialisté

Firemní služby

Robotika

 • Mgr. Vojtěch Novák, PhD. - koordinátor workshopů robotiky, e-mail: robotika@techlib.cz 

Lektoři

 • Bc. Filip Kučera - lektor Dílny kráčejících robotů se zaměřením na základy robotiky a programování s ohledem na propojitelnost této disciplíny s praxí.
 • Ing. arch. Šimon Prokop - lektor Workshopů s robotickým ramenem UR3e se zaměřením na programování robotů pomocí vizuálního skriptovacího prostředí RhinoGrasshopper. 
 • Ing. arch. Jiří Vele - lektor Workshopů s robotickým ramenem UR3e se specializací na 3D tisk betonu pomocí průmyslových robotů.
 • Ing. Michal Řepka, Ph.D.lektor workshopů s akcentem na robotiku ve vzdělávání vede Základy programování robotů (robotické vozítko) a Workshopu robotiky pro nejmenší
 • Ing. Martin Zoula - připravil a vede Dílnu kráčejících robotů.

< Předchozí

Kontakt

firemnisluzby@techlib.cz

776 011 439

Informační hnízdo ve 3.NP

2023_FS_pudorys3NP

Workshopy/webináře

NTK můžete využít i jako místo pro netradiční firemní teambulding. Týmům malých a středních firem nabízíme zábavný a současně edukativní workshop s robotickými "pavouky".  Přijďte si pohrát s roboty!

Teambulding

Školám jsou určené bezplatné kurzy programování robotického vozítka, dílna s kráčejícími roboty a úspěšný workshop s ramenem UR3e, který je nově rozšířen o verzi pro pokročiléMáte-li zájem o některý z nabízených workshopů, neváhejte nás kontaktovat na  ‌ robotika@techlib.cz

Robotice i tématům informačních hnízd se věnují  podcastové rozhovory s našimi lektory ing. arch. Jiřím Vele,  ing. arch. Šimonem Prokopem a ing. Michalem Řepkou, PhD na platformě Novomedialis.

Novomedialis
Editor: Martina Břeňová Poslední změna: 29.5. 2024 14:05