Vyhledávání ve zdrojích NTK

NTK poskytuje svým uživatelům přístup k široké škále elektronických i tištěných zdrojů. Pro vyhledávání lze použít několik nástrojů, tipy na jejich použivání naleznete v tomto návodu. Pokud narazíte při vyhledávání na problémy, kontaktujete nás na info@techlib.cz. Využít můžete také návod Jak efektivně vyhledávat nebo si s námi domluvit  konzultaci. Pro bližších informace o zdrojích ke konkrétním oborům využijte naše Průvodce oborem.

Pro přístup k elektronickým zdrojů je třeba mít registraci.

Pro vyhledávání a přístup ke zdrojům NTK lze použít několik způsobů – hlavní vyhledávací okno (Vyhledávač NTK) a odkazy na další nástroje najdete v záhlaví webových stránek NTK. Podrobnější informace o tom, jak tyto nástroje používat, najdete na dalších záložkách tohoto návodu. K vyhledání elektronických zdrojů můžete použít také Google Scholar.

Pro přístup z domova je nutné se přihlásit k účtu NTK.

Elektronické zdroje

Tištěné materiály

 • Vyhledávač NTK
  • vyhledávání jak v tištěných, tak elektronických zdrojích NTK

 • Katalog
  • tištěné zdroje – umístění, dostupnost

 • Mapa fondu
  • rozdělení oborů v jednotlivých patrech

Pro přístup k elektronickým zdrojům NTK je třeba se přihlásit k účtu NTK. (vpravo nahoře „Můj účet“) 

Vyhledávač NTK

Přes hlavní vyhledávací okno v záhlaví webových stránek NTK dohledáte jak tištěné materiály, tak většinu elektronických knih a časopisů.

Vyhledávač NTK podporuje používání operátorů (např. AND, OR, NOT, *). Pro upřesnění vyhledávacího dotazu můžete také použít filtry nalevo nebo „Pokročilé vyhledávání“.

Filtering results

U tištěných materiálů najdete v záznamu kromě jiného i informaci o jejich umístění. Pro zjištění aktuální dostupnosti klikněte na název dokumentu a potom na možnost vpravo „V katalogu“ – více o dostupnosti tištěných dokumentů.

Pro přístup k plnému textu elektronického dokumentu klikněte na jeho název nebo na odkaz „Plný text online“ v záznamu dokumentu.

 • Pokud nejste přihlášeni, nebo v interní síti své instituce, vyberte instituci a preferovanou databázi.
 • Pro přihlášení použijte přihlašovací údaje vybrané instituce.
Full

Při procházení výsledků ve Vyhledávači NTK si všímejte, v jakých databázích je uloženo nejvíce dokumentů relevantních pro vaše téma. Pro přesnější výsledky pak můžete vyhledávat přímo v konkrétní databázi nebo časopise.

Půjčování publikací z tištěného fondu NTK je v tuto chvíli možné. Publikace je třeba vyhledat a objednat přes katalog knihovny. Jakmile je připravíme k vyzvednutí, pošleme vám zprávu a vy si je vyzvednete v Noční studovně.

Katalog

Prostřednictvím katalogu se nejsnadněji dostanete k informacím o dostupnosti a umístění tištěných dokumentů. Také zde můžete objednávat publikace se skladu a nebo rezervovat ty, které jsou právě vypůjčené.

Vyhledávat můžete prostřednictvím kličových slov, autorských údajů, ISBN nebo použít „Pokročilé vyhledávání“. Katalog NTK podporuje používání operátorů (např. AND, OR, NOT, *).

Výsledky vyhledávání můžete omezit prostřednictvím filtrů napravo. Pro kontrolu aktuální dostupnosti nebo objednání/rezervaci titulu, otevřete jeho záznam.

KatalogVolný výběr, k vypůjčení

Publikace je dostupná, kliknutím na „Požadavek“ si ji objednáte, až bude připravená k vyzvednutí, dáme vám vědět.

Volný výběr, k vypůjčení 

Vypůjčeno do: 13.03.2021

Publikace je právě vypůjčena, můžete si ji rezervovat, až bude dostupná, dáme vám vědět.

Volný výběr, nepůjčuje se

Publikace je v tuto chvíli nedostupná.

Sklad, k vypůjčení

Publikace je ve skladu, můžete si ji objednat přes „Požadavek“, až bude připravena k vyzvednutí, dáme vám vědět.

Sklad, k vypůjčení 

Vypůjčeno do: 13.03.2021

Publikace je právě vypůjčena, můžete si ji rezervovat, až bude dostupná, dáme vám vědět.

Sklad, nepůjčuje se

Publikace je v tuto chvíli nedostupná.

Sklad, nepůjčuje se 

Vypůjčeno do: 13.03.2021

Publikace je v tuto chvíli nedostupná.

Jen pro VŠCHT, nepůjčuje se

Publikace je umístěna v některém z ústavů VŠCHT. V případě zájmu kontaktujte pracovníka meziknihovních služeb VŠCHT telefonicky 232 002 571 nebo mailem mvs@vscht.cz.

Trvale vypůjčeno

Publikace je trvale zapůjčena pracovníkovi některého z ústavů VŠCHT nebo ÚOCHB (viz „Dílčí knihovna“ a „Umístění“) a nelze ji vypůjčit běžným způsobem. V případě zájmu kontaktujte pracovníka meziknihovních služeb VŠCHT (232 002 571, mvs@vscht.cz.) nebo ÚOCHB (232 002 434, mvs@uochb.cas.cz).

Prezenčně – vzácný tisk

Publikace je v tuto chvíli nedostupná.

Prezenčně – starý tisk

Publikace je v tuto chvíli nedostupná.

Pravděp. ztráta 

Objednáno

Ve zpracování

Soudní vymáhání

V opravě

Dlouhodobá oprava

Ztráta

Ve vazbě

Urgováno

Obsahová prověrka

Publikace je v tuto chvíli nedostupná.


Tištěné materiály jsou v regálech řazeny podle systému LCC (Library of Congress Classification). Díky tomu by měly všechny publikace se stejným tématem být na jednom místě (některé publikace je ale třeba objednat ze skladu). K lokalizaci konkrétního oboru v regálech NTK můžete využít Mapu fondu.


Pro přístup k elektronickým zdrojům NTK je třeba se přihlásit k účtu NTK. (vpravo nahoře „Můj účet“)

e-zdroje

Odkazy na nejpoužívanější e-zdroje (databáze), ke kterým se dostanete prostřednictvím NTK, jsou k dispozici přímo z úvodní stránky v části „Top zdroje“.

Na kompletní seznam všech e-zdrojů (databází) dostupných uživatelům NTK se nejrychleji dostanete prostřednictvím odkazu „e-zdroje“ pod hlavním vyhledávacím oknem. Zdroje jsou tu řazeny abecedně a je možné je filtrovat pomocí oboru, jazyka nebo typu obsahu. U každého zdroje najdete pod odkazem „Popis“ informace ohledně daného e-zdroje a jakou jeho část předplatné NTK zahrnuje. Do databáze se dostanete přes tlačítko „via NTK“. U volně dostupných databází využijte odkaz „Volné“.

Elektronické zdroje

Knihy/články z jiné knihovny

Knihy (i další dokumenty nebo kopie jejich částí) z jiné knihovny v ČR či zahraničí si registrovaní zákazníci mohou objednat prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby. Stačí vyplnit formulář:

Podívejte se, zda tuto službu nabízí knihovna vaší univerzity. Studenti a zaměstnanci mají často výhodnější podmínky, například na VŠCHT a ČVUT.

Návrh k zakoupení

Pokud vám nějaká kniha ve fondu chybí, můžete ji navrhnout k zakoupení.

Videonávody

Jak najít plné texty článků a e-knih


Jak najít tištěné knihy a časopisy


Kontakt

info@techlib.cz
232 002 535

Rychlé odkazy

 

 

Editor: Olga Martinová Poslední změna: 15.4. 2021 13:04