Eloïse Bonneviot & Anne de Boer: Pohlceni v hloubi houští II


Termín výstavy

19. 4. – 2. 5. 2024

Otevírací doba

po-ne 10.00-18.00

Vernisáž

18. 4. 2024 v 18:00

Kde

Galerie NTK

Kurátorka

Veronika Čechová

Produkce

Ondřej Houšťava, Zuzana Šrámková

 

Interaktivní prostorová instalace Pohlceni v hloubi houští II, která se poprvé představuje v prostředí Prahy, funguje na principu virtuální hry, jež otevírá nové možnosti estetických a ekologických intervencí v městském prostoru.

Zážitkový a zábavný aspekt hry nabízí možný způsob, jak lze čelit složitým souvislostem ekologických katastrof v moderním městském prostředí, kde nás často dusí pocity viny a bezmoci. Projekt je instalován v galerii Národní technické knihovny – jedné z nejexperimentálnějších českých knihovních budov – coby amalgám interaktivních soch spojených s audiovizuálním obsahem a virtuální krajinou. Svou formou nás vyzývá ke zkoumání vzájemného vlivu digitálního prostředí a přírodních ekosystémů, které se snaží simulovat. Rozvíjí tak diskurz na pomezí dat, technologie a ekologie.

Efekt instalace se odvíjí od aktivní účasti návštěvnic a návštěvníků, kteří svou (inter)akcí přímo ovlivňují podobu simulované krajiny a sugestivní zvukové kulisy. Interaktivní zážitek instalace bude zpřístupněn jednotlivým skupinám hráčů a hráček během speciálně organizovaných herních setkání pod vedením uměleckého dua. Účastníci hry se budou moci vtělit do ne-lidských bytostí, které představují různé komponenty městského prostředí.

Jak můžeme posílit celkovou odolnost ohřívajícího se města, namísto neustálého zpětného napravování těchto změn? Jak se tyto problémy zhmotňují v životě obyvatel Prahy a co to znamená pro ekosystémy města?

Eloïse Bonneviot (FR, 1986) a Anne de Boer (NL, 1987) tvoří jako umělecké duo již přes 10 let a aktuálně působí v Berlíně. Ve své praxi se zaměřují na mezidruhové vztahy, klimatickou úzkost a spekulace ohledně budování našich světů. Využívají různé typy herních prvků, pomocí nichž společně vytvářejí představy o naší budoucnosti v době ekologického kolapsu. Zaměřují se na digitální kulturu, technologie a DIY tvorbu, přičemž pečlivě vybírají materiály použité ve svých dílech z hlediska provázanosti s okolím. Jejich experimenty plodí instalace a performativní díla, která interagují s publikem i jinak než tradičními výstavními formáty. V letech 2014 až 2022 působily pod názvem Mycological Twist a mezi lety 2011 a 2020 byly součástí kolektivu HARD-CORE.

Eloise Bonneviot and Anne de Boer

Registrace na termíny herních setkání probíhá přes systém GoOut na následujících odkazech:

Pátek 19.4. od 17:00 (ENG)

Neděle 21.4. od 15:00 (ENG)

Středa 24.4. od 14:00 (ENG / CZ)

Sobota 27.4. od 15:00 (ENG / CZ)

Počet míst na hernách setkáních je omezen a účast je možná pouze po předchozí registraci. Hlavním jazykem herních setkání je angličtina. Každé herní setkání trvá přibližně 90 minut. V případě potřeby asistence či specifických potřeb nás prosím kontaktujte při registraci na   zuzanasramkova@sjch.cz.

Pořádá Společnost Jindřicha Chalupeckého ve spolupráci s Galerií NTK.

Výstava Pohlceni v hloubi houští II se koná v rámci mezinárodního projektu Islands of Kinship: A Collective  Manual for Sustainable and Inclusive  Art Institutions a je realizována s finanční podporou Ministerstva kultury, hl. m. Prahy, Česko-německého fondu budoucnosti a Evropské Unie.

 
 
 

Archiv výstav

Kurátor galerie

Milan Mikuláštík
  milan.mikulastik@techlib.cz
  773 653 825

 

Prostor knihovny i galerie je bezbariérový, včetně přístupu k toaletám.

Editor: Milan Mikuláštík Poslední změna: 3.5. 2024 11:05