Odborné e-zdroje dostupné z domova

NTK poskytuje svým uživatelům přístup k široké škále světově relevantního elektronického obsahu. Vzhledem k výjimečné situaci můžete nyní navíc využít mimořádně odemčené kolekce. Veřejně dostupná je i řada kurzů a vzdělávacích materiálů od špičkových zahraničních univerzit.

NTK nabízí vzdálený přístup k více jak 70 000 e-knih a 50 000 titulů e-časopisů převážně z technických a přírodovědných oborů, ale i přístup do multioborových databází.

Pro přístup z domova je nutné se přihlásit k účtu NTK. Zapomenuté heslo si můžete resetovat zde.

Pro vyhledávání a přístup k elektronickým zdrojům NTK můžete využít několik způsobů:

Vyhledávač NTK

Přes hlavní vyhledávací okno v záhlaví webových stránek NTK dohledáte většinu elektronických knih a časopisů. Pokud chcete prohlížet pouze články a knihy, ke kterým se dostanete v plném textu i z domova, použijte filtr vlevo Plný text online.

Klikněte na název dokumentu nebo odkaz Plný text online. Budete přesměrováni do konkrétní databáze, ve které je článek nebo kniha uložena.  

Vyhledávání plného textu

Pokud je stejný dokument k dispozici v několika databázích, zobrazí se vám jejich nabídka. S ohledem na dostupné roky vyberte, přes kterou databázi chcete dokument otevřít.

SFX rozhraní

Pokud si nevíte rady, využijte videonávod Jak najít plné texty článků a e-knih, nebo nám napište na info@techlib.cz .

Využít můžete také návod Jak efektivně vyhledávat nebo si s námi domluvit vzdálenou konzultaci.

Google Scholar

Nastavte si Google Scholar tak, aby se vám ve výsledcích vyhledávání zobrazily odkazy na plné texty, které jsou přístupné pro uživatele NTK.

Na úvodní stránce Google Scholar  jděte do menu (ikona v levém horním menu), klikněte na Nastavení, přejděte na Knihovní odkazy a vyhledejte Národní technická knihovna - získat v NTK (SFX). Zaškrtněte a uložte.

Nastavení knihovních linků v Google ScholarZobrazení knihovních linků v Google ScholarVedle vyhledaných článků/dokumentů, ke kterým NTK předplácí přístup, se zobrazí odkazy na plné texty Získat v NTK (SFX).

Při procházení výsledků v Google Scholar a ve Vyhledávači NTK si všímejte, v jakých databázích je uloženo nejvíce dokumentů relevantních pro vaše téma. Pro přesnější výsledky pak můžete vyhledávat přímo v konkrétní databázi nebo časopise.

e-zdroje

Odkazy na nejpoužívanější e-zdroje (databáze), ke kterým se dostanete prostřednictvím NTK, jsou k dispozici přímo z úvodní stránky v části Top zdroje.


Na kompletní seznam všech e-zdrojů (databází) dostupných uživatelům NTK, se nejrychleji dostanete prostřednictvím odkazu e-zdroje pod hlavním vyhledávacím oknem na titulní straně NTK. Zdroje jsou tu řazeny abecedně a je možné je filtrovat pomocí oboru, jazyka nebo typu obsahu. U každého zdroje je uveden stručný popis, jakou část e-zdrojů databáze předplatné NTK zahrnuje. Do databáze se dostanete přes odkaz via NTK.

e-knihy

Pokud hledáte konkrétní e-knihu, použijte odkaz Najdi e-knihu pod hlavním vyhledávacím oknem. Zadejte název knihy, ISBN nebo jméno autora. Další informace o používání e-knih najdete na stránce Jak najít e-knihy. Rozhraní vyhledávače e-knih

e-časopisy

Pro vyhledání konkrétních titulů elektronických časopisů předplacených NTK je nejrychlejší použít odkaz  Najdi e-časopis pod hlavním vyhledávacím oknem. Zadejte název časopisu nebo jeho ISSN a klikněte na název časopisu v seznamu výsledků.

Pokud je stejný dokument k dispozici v několika databázích, zobrazí se vám jejich nabídka. S ohledem na dostupné roky vyberte, přes kterou databázi chcete dokument otevřít.

Postup pro přístup k e-časopisům

Staré a vzácné tisky v digitální knihovně NTK

V digitální knihovně NTK můžete z domova prohlížet více jak 600 volně dostupných dokumentů. Jedná se o staré a vzácné tisky s technickým zaměřením, staré mapy a atlasy,

Novodobé dokumenty (chráněné autorským zákonem) bude od 25. 5. 2020 opět možné prohlížet na veřejných počítačích NTK ve studovně časopisů (otevírací doba).

Do digitální knihovny NTK vstoupíte z menu Co u nás najdete  -> Digitální knihovna NTK. Následně na stránce digitální knihovny klikněte na Vstupte

 


Vzhledem k výjimečné situaci nyní některá česká i zahraniční vydavatelství a knihovny poskytují dočasně své zdroje v elektronické podobě zdarma.

V seznamu standardně dostupných e-zdrojů jsou mimořádně odemčené zdroje označeny ikonou  .

Z mimořádných nabídek nakladatelů doporučujeme následující zdroje.

Elsevier - elektronické učebnice

Vydavatelství Elsevier zpřístupnilo na platformě Science Direct do konce srpna 2020 všechny své elektronické učebnice (technika, medicína i přírodní vědy). Přístup je omezený pro registrované uživatele NTK.  

Kompletní seznam dostupných titulů

AccessScience

Vydavatelství McGraw-Hill podporuje online vzdělávání uvolněním vybraných textů z rozsáhlého referenčního díla zahrnujícího různé obory vědy a techniky. Nabídka platí do 31. srpna 2020.

Odborné zdroje - COVID-19

Na stránkách NTK je aktualizován seznam vědeckých databází či webů zdravotnických organizací, kde najdete odborné informace týkající se současné epidemie coronaviru. Většina z nich je nyní přístupná zdarma.


Většina textů byla s laskavým svolením autorů přebrána ze stránek chemTK.

 

 

Online vzdělávání, e-learning, online kurzy

MIT Open Courseware

MIT nabízí zdarma možnost studia online s využitím videozáznamů přednášek a studijních opor pokrývajících široké spektrum oborů - od IT až po humanitní. Vyberte si kurz, který vás zajímá, nebo vyhledávejte informace zadáním klíčových slov do vyhledávacího okna vpravo nahoře.

Harvard Online Courses

Harvard nabízí možnost studia online pomocí studijních opor. Kurzy jsou nabízené zdarma přes platformu edX a pro vstup je nutné se registrovat. Můžete studovat např. použití programu Python ve výzkumu, základy programu R, statistiku, biochemii a nebo rozbor Shakespearova díla.

Videozáznamy přednášek

Stanford, Columbia University nebo Yale sdílejí na svých YouTube kanálech videozáznamy z přednášek týkajících se matematiky, fyziky, strojírenství, statistiky, ekonomie, biomedicíny, chemie, neurovědy nebo lékařství.

Khan Academy v Češtině

Vzdělávací portál od neziskové organizace zajišťující kvalitní výukové materiály zdarma. Můžete si vybrat z kurzů matematiky, nebo přírodních a technických věd. Najdete tu kurzy vhodné pro žáky základních i studenty středních a vysokých škol. Kurzy k tématům, která vás zajímají, vyhledáte prostřednictvím okna nahoře.

Isibalo v Češtině

Portál zaměřující se na matematiku, fyziku a chemii, především pro základní a střední školy, ale materiály zde najdou i studenti škol vysokých.

ClassCentral

Web, který shromažďuje, vyhledává a poskytuje recenze on-line kurzů (například z portálů Coursera a edX.

Akademické psaní

Online podpora NTK v Češtině

Připravili jsme pro vás několik online návodů na to, co s vámi nejčastěji řešíme během konzultací - kromě vyhledávání tu najdete i tipy na hodnocení zdrojů nebo na citování.

Internetová jazyková příručka v Češtině

Ústav pro jazyk český Akademie věd spravuje tuto příručku vhodnou nejen pro psaní závěrečných prací; dozvíte se, jak psát, skloňovat nebo časovat jakékoliv slovo, s nímž si nevíte rady.

Purdue OWL

Kromě instrukcí pro odborné psaní v angličtině (a to i v konkrétních oborech, např. ve strojírenství) naleznete na webu rady pro psaní životopisů nebo tipy pro nerodilé mluvčí angličtiny.

Texas A&M University Writing Center

Návody pro odborné psaní v angličtině doplňují také informace a tipy pro přípravu prezentací. Najdete tu i užitečné rady pro kreativní psaní či hledání nových nápadů a plánování.

Excelsior OWL

Rady a tipy pro psaní v angličtině si můžete vyzkoušet v rámci prezentací v sekci Writing Refresher, která pomáhá odstranit nejčastější chyby v psané angličtině.

Manchester Academic Phrasebank

Databáze slov a slovních spojení, která jsou vhodná nebo často používaná ve vědeckém psaní - například pro úvod nebo popis metodologie, pro uvozování příkladů, návaznost odstavců nebo odkazování na zdroje.

 

 

 

 

Editor: Alena Chodounská Poslední změna: 31.7. 2020 15:07