Odborné e-zdroje dostupné z domova

NTK poskytuje svým uživatelům přístup k široké škále světově relevantního elektronického obsahu. Vzhledem k výjimečné situaci můžete nyní navíc využít mimořádně odemčené kolekce. Online je dostupná i řada kurzů a vzdělávacích materiálů od špičkových zahraničních univerzit.

NTK nabízí vzdálený přístup k více jak 70 000 e-knih a 50 000 titulů e-časopisů převážně z technických a přírodovědných oborů, ale i přístup do multioborových databází.

Pro přístup z domova je nutné se přihlásit k účtu NTK. Zapomenuté heslo si můžete resetovat zde.

Pro vyhledávání a přístup k elektronickým zdrojům NTK můžete využít několik způsobů:

Vyhledávač NTK

Přes hlavní vyhledávací okno v záhlaví webových stránek NTK dohledáte většinu elektronických knih a časopisů. Pokud chcete prohlížet pouze články a knihy, ke kterým se dostanete v plném textu i z domova, použijte filtr vlevo Plný text online.

Klikněte na název dokumentu nebo odkaz Plný text online. Budete přesměrováni do konkrétní databáze, ve které je článek nebo kniha uložena.  

Vyhledávání plného textu

  • Pokud nejste přihlášeni, nebo v interní síti své instituce budete vyzváni k přihlášení.
  • Vyberte instituci (NTK, ÚOCHB, VŠCHT) a pro přihlášení použijte přihlašovací údaje vybrané instituce.
  • Pokud je stejný dokument k dispozici v několika databázích, zobrazí se vám jejich nabídka. S ohledem na dostupné roky vyberte, přes kterou databázi chcete dokument otevřít.

SFX rozhraní

Pokud si nevíte rady, využijte videonávod Jak najít plné texty článků a e-knih, nebo nám napište na info@techlib.cz. Využít můžete také návod Jak efektivně vyhledávat nebo si s námi domluvit vzdálenou konzultaci.

Google Scholar

Nastavte si Google Scholar tak, aby se vám ve výsledcích vyhledávání zobrazily odkazy na plné texty, které jsou přístupné pro uživatele NTK.

Na úvodní stránce Google Scholar  jděte do menu (ikona v levém horním menu), klikněte na Nastavení, přejděte na Knihovní odkazy a vyhledejte Národní technická knihovna - získat v NTK (SFX). Zaškrtněte a uložte.

Nastavení knihovních linků v Google Scholar
Zobrazení knihovních linků v Google Scholar

Vedle vyhledaných článků/dokumentů, ke kterým NTK předplácí přístup, se zobrazí odkazy na plné texty Full text @ NTK. Podrobnější informace o nastavení knihovních linků najdete v našem návodu.

Při procházení výsledků v Google Scholar a ve Vyhledávači NTK si všímejte, v jakých databázích je uloženo nejvíce dokumentů relevantních pro vaše téma. Pro přesnější výsledky pak můžete vyhledávat přímo v konkrétní databázi nebo časopise.

e-zdroje

Odkazy na nejpoužívanější e-zdroje (databáze), ke kterým se dostanete prostřednictvím NTK, jsou k dispozici přímo z úvodní stránky v části Top zdroje.


Na kompletní seznam všech e-zdrojů (databází) dostupných uživatelům NTK, se nejrychleji dostanete prostřednictvím odkazu e-zdroje pod hlavním vyhledávacím oknem na titulní straně NTK. Zdroje jsou tu řazeny abecedně a je možné je filtrovat pomocí oboru, jazyka nebo typu obsahu. U každého zdroje je uveden stručný popis, jakou část e-zdrojů databáze předplatné NTK zahrnuje. Do databáze se dostanete přes odkaz via NTK.

e-knihy

Pokud hledáte konkrétní e-knihu, použijte odkaz Najdi e-knihu pod hlavním vyhledávacím oknem. Zadejte název knihy, ISBN nebo jméno autora. Další informace o používání e-knih najdete na stránce Jak najít e-knihy.

  • Pokud nejste přihlášeni, nebo v interní síti své instituce budete vyzváni k přihlášení.
  • Vyberte instituci (NTK, ÚOCHB, VŠCHT) a pro přihlášení použijte přihlašovací údaje vybrané instituce.
Najdi e-knihu
Full

e-časopisy

Pro vyhledání konkrétních titulů elektronických časopisů předplacených NTK je nejrychlejší použít odkaz  Najdi e-časopis pod hlavním vyhledávacím oknem. Zadejte název časopisu nebo jeho ISSN a klikněte na název časopisu v seznamu výsledků.

  • Pokud nejste přihlášeni, nebo v interní síti své instituce budete vyzváni k přihlášení.
  • Vyberte instituci (NTK, ÚOCHB, VŠCHT) a pro přihlášení použijte přihlašovací údaje vybrané instituce.

Najdi č-časopis

Full

Staré a vzácné tisky v digitální knihovně NTK

V digitální knihovně NTK můžete z domova prohlížet více jak 600 volně dostupných dokumentů. Jedná se o staré a vzácné tisky s technickým zaměřením, staré mapy a atlasy,

Novodobé dokumenty (chráněné autorským zákonem) je možné prohlížet na veřejných počítačích NTK ve studovně časopisů (otevírací doba).

Do digitální knihovny NTK vstoupíte z menu Co u nás najdete  -> Digitální knihovna NTK. Následně na stránce digitální knihovny klikněte na Vstupte

Díla nedostupná na trhu v digitální knihovně NK

Registrovaní uživatelé NTK mají z domova přístup k takřka 70000 dokumentů uložených v Digitální knihovně Národní knihovny ČR. Jedná se  o dokumenty, které jsou stále chráněny autorským zákonem, ale nejsou dostupné na trhu.

V kolekci najdete například materály týkající se historie železenice a průmyslu. 

Pro přihlášení vyberte možnost Přihlásit se knihovním účtem/eduID a zvolte Národní technickou knihovnu.

 


Vzhledem k výjimečné situaci nyní některá česká i zahraniční vydavatelství a knihovny poskytují dočasně své zdroje v elektronické podobě zdarma.

Digitalizované fondy českých knihoven dostupné online

Pro pedagogy, studenty a vědecké pracovníky je dočasně zpřístupněn digitalizovaný fond některých českých knihoven. Kromě knih a časopisů máte nyní online přístup i k celé řadě učebnic a vysokoškoských skript.

Pro přístup do těchto fondů využijte přihlašovací údaje NTK, nebo dalších institucí registrovaných v eduID.

Z důvodu eliminace šíření nelegálních kopií není možné knihy stahovat nebo tisknout.

Digitalizovaný fond Národní technické knihovny

Digitalizovaný fond NTK obsahuje více jak 4000 dokumentů včetně vysokoškolských učebnic a skript. Krom toho jsou trvale k dispozici staré a vzácné tisky s technickým zaměřením a staré mapy a atlasy.


Digitalizovaný fond Národní knihovny

Národní knihovna nabízí přístup k více než 206 000 titulů digitalizovaných časopisů a knih, včetně učebnic a skript. 

Pro vstup do digitální knihovny NK zvolte možnost Přihlásit se knihovním účtem/eduID a poté vyberte Národní technická knihovna a použijte své přihlašovací údaje pro NTK.


Digitalizovaný fond Moravské zemské knihovny

Moravská zemská knihovna má nyní dostupných více než 230 000 titulů digitalizovaných časopisů a knih, včetně učebnic a skript.

Pro vstup do digitální knihovny MZK zvolte možnost Přihlásit se knihovním účtem/eduID a poté vyberte Národní technická knihovna a použijte své přihlašovací údaje pro NTK.


 

 

Online vzdělávání, e-learning, online kurzy

MIT Open Courseware

MIT nabízí zdarma možnost studia online s využitím videozáznamů přednášek a studijních opor pokrývajících široké spektrum oborů - od IT až po humanitní. Vyberte si kurz, který vás zajímá, nebo vyhledávejte informace zadáním klíčových slov do vyhledávacího okna vpravo nahoře.

Harvard Online Courses

Harvard nabízí možnost studia online pomocí studijních opor. Kurzy jsou nabízené zdarma přes platformu edX a pro vstup je nutné se registrovat. Můžete studovat např. použití programu Python ve výzkumu, základy programu R, statistiku, biochemii a nebo rozbor Shakespearova díla.

Videozáznamy přednášek

Stanford, Columbia University nebo Yale sdílejí na svých YouTube kanálech videozáznamy z přednášek týkajících se matematiky, fyziky, strojírenství, statistiky, ekonomie, biomedicíny, chemie, neurovědy nebo lékařství.

Khan Academy v Češtině

Vzdělávací portál od neziskové organizace zajišťující kvalitní výukové materiály zdarma. Můžete si vybrat z kurzů matematiky, nebo přírodních a technických věd. Najdete tu kurzy vhodné pro žáky základních i studenty středních a vysokých škol. Kurzy k tématům, která vás zajímají, vyhledáte prostřednictvím okna nahoře.

Isibalo v Češtině

Portál zaměřující se na matematiku, fyziku a chemii, především pro základní a střední školy, ale materiály zde najdou i studenti škol vysokých.

ClassCentral

Web, který shromažďuje, vyhledává a poskytuje recenze on-line kurzů (například z portálů Coursera a edX.

Akademické psaní

Online podpora NTK v Češtině

Připravili jsme pro vás několik online návodů na to, co s vámi nejčastěji řešíme během konzultací - kromě vyhledávání tu najdete i tipy na hodnocení zdrojů nebo na citování.

Internetová jazyková příručka v Češtině

Ústav pro jazyk český Akademie věd spravuje tuto příručku vhodnou nejen pro psaní závěrečných prací; dozvíte se, jak psát, skloňovat nebo časovat jakékoliv slovo, s nímž si nevíte rady.

Purdue OWL

Kromě instrukcí pro odborné psaní v angličtině (a to i v konkrétních oborech, např. ve strojírenství) naleznete na webu rady pro psaní životopisů nebo tipy pro nerodilé mluvčí angličtiny.

Texas A&M University Writing Center

Návody pro odborné psaní v angličtině doplňují také informace a tipy pro přípravu prezentací. Najdete tu i užitečné rady pro kreativní psaní či hledání nových nápadů a plánování.

Excelsior OWL

Rady a tipy pro psaní v angličtině si můžete vyzkoušet v rámci prezentací v sekci Writing Refresher, která pomáhá odstranit nejčastější chyby v psané angličtině.

Manchester Academic Phrasebank

Databáze slov a slovních spojení, která jsou vhodná nebo často používaná ve vědeckém psaní - například pro úvod nebo popis metodologie, pro uvozování příkladů, návaznost odstavců nebo odkazování na zdroje.

 

 

 

 

Editor: Alena Chodounská Poslední změna: 19.4. 2021 15:04