Citování
Zatím neexistuje žádná univerzálně vhodná metoda, jak spravovat či formátovat citace. Tento průvodce nabízí základní úvod do citování podle normy ČSN ISO 690 a běžných anglických citačních stylů. S citováním vám mohou pomoci citační manažery nebo online generátory. Pokud si přesto nejste jistí, zeptejte se nás nebo přijďte na konzultaci.
Citace a citování
Nová verze ČSN ISO 690 vstoupila v platnost 1.12.2022 , nyní vzniká její podrobný výklad s příklady. Metodické materiály odkazované níže vychází z předchozího vydání normy (r.2011), od nové verze se mírně liší. Novou normu najdete v databázi norem ve Studovně časopisů
v 3.NP.
Při psaní práce je nutné uvést všechny zdroje, ze kterých jsme vycházeli, včetně tabulek, grafů a použitých obrázků. Je to etické – protože nemůžeme vydávat cizí myšlenky za vlastní, i užitečné – protože takto můžeme podpořit naše tvrzení a napomáháme čtenářům zjistit další informace.
Existují dva základní způsoby použití cizích děl ve vlastní práci:
- Přímá citace (citát) je doslovné převzetí původního textu.
- Parafráze shrnuje původní sdělení vlastními slovy.
Za přímou citací i parafrází v textu práce je nutné uvést odkaz (angl. citation) na příslušné dílo, díky kterému jej čtenář najde v soupisu literatury. Forma záznamu v soupisu literatury (bibliografická citace; angl. reference) se řídí příslušným citačním stylem a liší se pro jednotlivé druhy dokumentů.
Návody
- Jak citovat zdroje – prezentace z webináře NTK ze série Jak na závěrečnou práci, shrnuje nejčastější problémy s citováním a uvádí konkrétní příklady.
- Napíšu diplomku – citování: krátká videa z kurzu Moravskoslezské vědecké knihovny
- Jak citovat – Přehledné informace o citování na stránkách Ústřední knihovny ČVUT.
- Citační rozcestník Masarykovy univerzity obsahuje návody k různým citačním stylům (ACS, AIP, AMA, APA, ASA, CBE/CSE, ISO 690, NLM/Vancouver).
Doporučené knihy
Norma ČSN ISO 690
Nová verze ČSN ISO 690 vstoupila v platnost 1.12.2022 , nyní vzniká její podrobný výklad s příklady. Metodické materiály odkazované níže vychází z předchozího vydání normy (r. 2011), od nové verze se mírně liší. Novou normu najdete v databázi norem ve Studovně časopisů
v 3.NP.
Jde o českou verzi mezinárodní normy ISO 690:2011. Nabízí tři možné metody odkazování v textu (číselný, pod čarou a harvardský) a doporučené formy bibliografických citací (forma záznamu v seznamu použité literatury). Normu si můžete prohlédnout na počítačích ve studovně časopisů či ji zakoupit (Poskytovatelé norem).
Norma poskytuje množství prostoru pro interpretaci. Podívejte se, zda vaše škola, fakulta nebo katedra nenabízí svůj vlastní výklad, požádejte o radu svého školitele, nebo si projděte starší úspěšně obhájené práce. V případě odborných článků nebo knižních publikací se řiďte pravidly příslušného vydavatele.
Užitečné odkazy
- Interpretace normy ČSN ISO 690 – Volně dostupný dokument vytvořený a připomínkovaný odborníky, který obsahuje příklady formátu bibliografických citací pro jednotlivé typy dokumentů.
- Bibliografické citace podle ČSN ISO 690 – Detailní stránka s mnoha příklady.
- Jak správně citovat patenty a technické normy, včetně příkladů.
- Jak správně citovat? Příklady citací dle normy ČSN ISO 690 – Přehledný návod pro citování od Městské knihovny Znojmo.
Anglické citační styly
Neexistuje žádný univerzálně doporučovaný citační styl pro publikování v angličtině, přesto jsou styly preferované pro britskou a americkou angličtinu. Volbu stylu je proto vždy nutné konzultovat, v případě vysokoškolské práce se školitelem, v případě odborných článků či knižní publikace respektujte citační styl příslušného vydavatele.
Chicago Manual of Style
Nejčastěji světově používaný citační styl je Chicago Manual of Style (CMS; v současnosti 16. edice) a jeho varianty.
Oxfordský styl
Styl American Psychological Association (APA)
Citační styl používaný zejména ve společenských vědách, vychází z Chicago Manual Style. Podrobný popis najdete v jeho manuálu (v současnosti 7. vydání), řada příkladů je také v praktických návodech či na APA Style blog.Harvardský citační styl
Harvardskou citační metodou (systémem) se označuje citování ve formátu autor, datum. Používána je zejména ve Velké Británii a Austrálii.Harvardský citační styl existuje v řadě variant a instituce, které ho vyžadují, zpravidla publikují vlastní online návody (např. Anglia Ruskin University, University of Lincoln, University of Sydney).
Harvardský citační styl nemá žádnou spojitost s Harvardskou univerzitou.
Styl Modern Language Association (MLA)
Citační styl používaný zejména v USA a Kanadě, zvláště v humanitních oborech. The Modern Language Association vydává detailní návod v MLA Handbook (v současnosti 9. vydání), online je dostupná řada příruček (např. MLA Style Center, Texas A&M Writing Center, Purdue Online Writing Lab).
Styl American Anthropological Association (AAA)
Citační styl používaný v antropologii, vychází z Chicago Manual Style. Podrobný popis najdete v manuálu .
Styl Turabian
Citační styl používaný často v oblasti sociálních a přírodních věd, vychází z Chicago Manual Style. Podrobný popis najdete v návodu Manual for Writers.
Citační styly vydavatelů odborných časopisů
Různí vydavatelé běžně používají vlastní styly, které mohou být modifikované verze britských či amerických citačních stylů uvedených výše – jejich požadavky jsou vždy specifikovány v Pokynech pro autory.
Příklady citačních stylů jednotlivých vydavatelů:
- ACS (American Chemical Society) – používáno v časopisech ACS.
- AIP (American Institute of Physics) – používáno ve fyzice a časopisech AIP.
- IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) – používáno v časopisech IEEE.
- ISA (International Studies Association) – používáno v časopisech ISA.
Citační manažery
Citační manažery pomáhají ukládat a organizovat citace z různých zdrojů. Umožňují také snazší vkládání citací do textu a generování seznamu literatury v požadovaném citačním stylu. V některých z nich je také možné ukládat PDF dokumenty a dále s nimi pracovat (psaní poznámek, podtrhávání, sdílení apod.).
- Srovnání citačních manažerů na Wikipedii v několika přehledových tabulkách. Je možné srovnávat mj. podle podpory citačních stylů nebo operačního systému.
Více informací o vybraných manažerech:
CitacePRO.com
Knihovna poskytuje všem registrovaným zákazníkům plný přístup k CitacePRO.com. Krom online aplikace nabízí např. doplněk pro MS Word nebo do prohlížeče Chrome či Firefox. Manažer je obzvláště užitečný při psaní v češtině, neboť používá mj. citační normu ČSN ISO 690:2011.
- CitacePRO pro začátečníky – prezentace z webináře NTK, zaměřená na začátečníky a shrnující základní funkce CitacePRO. K dispozici je i záznam webináře (listopad 2021).
- Série videí od portálu Citace.com začíná obecnými informacemi o citování a pokračuje video-návody pro jednotlivé funkce tohoto citačního manažeru.
Přístup k Citace PRO
- Navštivte stránky CitacePRO.com
- Vyberte vstup jako NTK (2. sloupec, 3. řada)
- Zadejte svůj NTK login (uživatelské jméno a heslo)
Citavi
Citavi je komerční citační manažer s řadou funkcí, podporující projektový způsob práce. ČVUT nabízí svým studentům a zaměstnancům přístup zdarma.
- Průvodce a videa v angličtině
- Manuál od Citavi - návody pro začátečníky i pokročilé
EndNote
EndNote je široce užívaný komerční citační manažer. Existuje volně dostupná verze EndNote basic a placená aplikace EndNote desktop. VŠCHT Praha nabízí pro své vyučující a studenty přístup zdarma.
- Detailní návod od VŠCHT
- Help (v angličtině)
- Video prohlídka verze X8 (v angličtině), další návody od EndNote Training
Pokud si přejete vyhledávat plnotextové dokumenty z licencovaných zdrojů NTK, pak změňte následující nastavení:
- V záložce Edit vyberte Preferences
- Do pole Find Full Text vložte následující:
- OpenURL Path: http://sfx.techlib.cz/sfxlcl3
- Ověření URL: https://www.techlib.cz/Shibboleth.sso/Login?target=http://www.techlib.cz
JabRef
JabRef je bibliografický open source citační manažer, založený na formátu BibTeX (standardní bibliografický formát pro LaTeX). Je proto užitečný především při práci v LaTeXu a odborném psaní v angličtině.
- FAQ (v angličtině)
Mendeley
Mendeley je volně přístupný citační manažer a vědecká sociální síť, umožňující kromě běžných funkcí (správa, sdílení, čtení, anotování a citování článků) též spolupráci a komunikaci s ostatními uživateli a sledování současných výzkumných trendů.
Vzhledem k tomu, že nová verze Mendeley Reference Manager (dostupná od září 2022) má řadu chyb a neobsahuje některé z užitečných funkcí dostupných v předchozí verzi Mendeley Desktop, doporučujeme používání předchozí verze Mendeley Desktop Manageru 1.19.8.
- Průvodce a videa v angličtině
Zotero
Citační manažer Zotero pracuje přímo v prohlížeči a podporuje ukládání plných textů. Umožňuje vytvoření vlastních citačních stylů a jejich sdílení, stejně jako správu vytvořených kolekcí (bibliografické citace, dokumenty a soubory, osobní poznámky, obrázky aj.).
- Nápověda v češtině a angličtině
- Zotero pro začátečníky – prezentace z webináře NTK, shrnutí základních funkcí.
- Video srozumitelně představující jednotlivé funkce Zotera, včetně rozšíření pro MS Word. Tip: Srozumitelné i při rychlosti 1.25.
Citační generátory
Citační generátory toho umí méně než manažery, slouží především k tvorbě citací v požadovaném stylu. Při jejich použití je důležité správně zvolit, o jaký druh dokumentu se jedná.
Generátory mohou ušetřit čas, ale vytvořené citace je vždy nutné zkontrolovat.
- Cite This for Me – Nabízí různé citační styly, včetně vydavatelů odborných časopisů (možnost vyhledávat podle názvu časopisu).
- Citace.com – Funguje v kombinaci s manažerem Citace PRO i samostatně. Jeho hlavní výhodou je, že pracuje s českou interpretací ISO normy (verzí z r.2011).
- Generátor citací od VŠCHT nabízí možnost přepínat mezi stylem ACS (American Chemical Society) a ISO normou, včetně ukázek.
Spravuje

Kristina Millerová
- kristina.millerova
- 232 002 614
Obory
Citování, Energetika, Google ScholarRychlé odkazy
Původní autorky: D. Dvořáková, P. Francová, S. Krueger