Služby a podpora

Národní technická knihovna nabízí širokou škálu služeb pro studenty, vyučujicí a výzkumníky i laickou veřejnost. Online materiály a elektronické zdroje jsou dostupné 24 hodin denně.

Služby pro všechny (bez nutnosti registrace)

Budova NTK je kvůli šíření nemoci COVID-19 (koronavirus) do odvolání uzavřena. Jakékoliv vaše dotazy rádi zodpovíme na adrese info@techlib.cz, nebo na telefonním čísle 232 002 535 (Po - Pá, 9:00 - 17:00).

Neregistrovaní návštěvníci mohou využívat 

Služby pro registrované uživatele

Registrovat do NTK se může kdokoliv starší patnácti let. Podmínky využívání některých služeb se mohou lišit podle uživatelské skupiny (student, učitel, veřejnost) a příslušnosti ke škole. Ověřte si, na jaké služby máte nárok. 

Pro registrované uživatele je navíc k dispozici


 

Velká část našich služeb je dostupná také online.Online podpora studentů

Studentům středních a vysokých škol nabízíme komplexní pomoc při vyhledávání, hodnocení a používání odborných informací a psaní seminárních a závěrečných prací. Poradíme se zpracováním školních projektů, vyhledáváním odborných článků a knih a správným citováním. 

Online konzultace a webináře

Obsah konzultací a webinářů přizpůsobíme individuálním potřebám studentů, mezi řešená témata patří například:

Kde hledat knihy, články a další zdroje pro diplomku?
Jaký je rozdíl mezi abstraktem, úvodem a závěrem?
Jak citovat video z YouTube?
Jak zapracovat citaci do textu?

  • Jednoduché dotazy je možno zaslat prostřednictvím kontaktního formuláře nebo na mail info@techlib.cz.
  • Online konzultace trvá přibližně hodinu a probíhá prostřednictvím videohovoru, mailem, nebo telefonicky. Konzultace je zdarma a není nutná registrace v NTK. 
  • Webináře  jsou otevřené všem a není nutná registrace v NTK. 

Návody

Přístup k odborným e-zdrojům

Registrovaní uživatelé mohou stahovat odborné e-knihy a e-časopisy z pohodlí domova. Publikace jsou především v anglickém jazyce. Pokud si nevíte rady, jak zdroje vyhledávat, využijte některý z našich návodů: 

Pro získání přístupu k elektronickým zdrojům v době uzavření budovy NTK je možné využít vzdálenou registraci.

Online podpora vyučujících

Pedagogům vysokých a středních škol nabízíme individuální asistenci při hledání vhodných zdrojů informací pro výuku a výzkum a pomoc se zaškolováním studentů do základů psaní odborných textů. Důraz klademe zejména na rozvoj kritického myšlení, vyhledání a výběr vhodných zdrojů a dále psaní a prezentaci odborného obsahu.

Rádi prodiskutujeme konkrétní požadavky během online konzultacepřipravíme pro učitele webinář, nebo společně vymyslíme individuální řešení jejich problému. Dotazy a požadavky je možné zasílat na mail info@techlib.cz.

Seminární a závěrečné práce

Ve spolupráci se středoškolskými učiteli jsme vytvořili řadu metodických pomůcek a prezentací týkající se práce s informacemi a psaní odborných prací. Online materiály jsou publikovány pod otevřenou CC BY-NC-ND 4.0 (uveďte autora, neupravujte, neužívejte komerčně) a je možno je bezplatně použít při výuce

Materiály pro střední školy

Materiály pro vysoké školy

Informační zdroje pro výuku 

Učitelům rádi pomůžeme s vyhledáním a zpřístupnění vhodných informačních zdrojů pro výuku odborných předmětů. Nabízíme pomoc při zapojování práce s informacemi do kurikula odborných předmětů. 

Obrázky a videa pro výuku

  • WikiMedia Commons a Wikipedia nabízí velké množství obrázků a videí zveřejňených pod otevřenou licenci, které je možné použít pro vzdělávací účely. Doporučuje využít anglickou verzi Wikipedia pro větší množství výsledků. 
  • Britannica ImageQuest, dostupná registrovaným uživatelům NTK, obsahuje fotografiie a obrázky s ošetřenými autorskými právy. Obrázky je možné využít k nekomerčním výukovým účelům. 

Další platformy spolupracující s neziskovou organizací CreativeCommons:

Výzkum a vědecké publikování

Začínajícím výzkumníkům pomáháme při navigaci v prostředí vědeckého publikování v angličtině. Nabízíme přátelské, ale seriózní prostředí pro kultivaci dovedností souvisejících s publikováním odborných článků a sdílením výsledků vlastního výzkumu. 

Poskytujeme online konzultace a nabízíme otevřené webináře v angličtině.

Využijte náš nový průvodce pro doktorandy, mentory a školitele STEMskiller.

Editor: Olga Martinová Poslední změna: 14.4. 2021 08:04